Stół chłodniczy w gastronomii to urządzenie wielozadaniowe, które ułatwia pracę w kuchni na różnych stanowiskach. Świetnie sprawdzi się podczas przygotowywania sałatek, pizzy, deserów, ciast lub dekoracji talerza. Składa się z komór chłodzących oraz blatu roboczego, na którym dodatkowo można ustawić (w specjalnie do tego zaprojektowanym miejscy) pojemniki na półprodukty spożywcze. Stół chłodniczy sprawia, że pokrojone warzywa i owoce zachowują swoją świeżość na dłużej i prezentują się apetycznie w serwowanym posiłku. Sprawdźmy, co warto o nim wiedzieć i jakie są jego zastosowania.
Jak zbudowany jest stół chłodniczy?
W sprzedaży dostępnych jest kilka rodzajów stołów chłodniczych. Obudowa tego urządzenia jest najczęściej zrobiona ze stali nierdzewnej, która jest odporna na działanie kwasów pochodzących z produktów spożywczych, nie ulega uszkodzeniom pod wpływem wysokiej lub niskiej temperatury, nie koroduje oraz jest łatwa w czyszczeniu. Wnętrze stołu chłodniczego zwykle także jest wykonane ze stali nierdzewnej, rzadziej zaś z aluminium. Blaty są zrobione z granitu lub stali nierdzewnej – znajdują się na wygodnej dla kucharza wysokości, dzięki czemu może on swobodnie wykorzystywać ich powierzchnię w czasie pracy. Niektóre blaty są dodatkowo schładzane, co umożliwia nałożenie na nie nakładki do przechowywania surowych, pokrojonych warzyw i owoców.
Stoły chłodnicze różnią się między sobą:
- ilością drzwi (najczęściej można spotkać system dwu- lub trzydrzwiowy) – agregat chłodniczy może obsłużyć maksymalnie 4-5 komór,
- pojemnością i układem szuflad (dostępne są modele o pojemności przestrzeni chłodniczej od 280 do 600 l),
- położeniem agregatu (obok drzwi i szuflad lub pod komorą urządzenia) – w dużych lokalach gastronomicznych często zamontowana jest centralna instalacja chłodnicza, w takim przypadku najlepiej wybrać model stołu chłodniczego bez agregatu, który bezpośrednio podpina się do systemu chłodniczego,
- mocą i szybkością schładzania – np. stół chłodniczy do pizzy może mieć zakres mocy od 230 do 500 V, im jest ona wyższa, tym szybciej agregat będzie schładzał komory i blat urządzenia,
- dodatkowymi funkcjami (nadstawki blatowe, chłodzony blat, szafki przelotowe, zlew).
Stół chłodniczy – czy warto zakupić?
Serwowanie bezpiecznych dla zdrowia klientów potraw, jest obowiązkiem każdego lokalu gastronomicznego. Stół chłodniczy umożliwia spełnienie tego wymogu, ale także sprawia, że przechowywane w nim produktu i półprodukty zachowują swoją świeżość na dłużej. Jest funkcjonalnym wyposażeniem restauracji, pizzerii, barów, cukierni oraz stołówek i piekarni. Wpływa znacząco na jakość oferowanych potraw (zwłaszcza tych opartych na świeżych składnikach), jest niezastąpiony do przygotowywania pizzy lub sałatek.
Stół chłodniczy do pizzy to niezbędne wyposażenie każdego lokalu, który chce serwować dobrej jakości pizzę. W gastronomii zwykle przygotowuje się dużą porcję ciasta, która musi leżakować w specjalnych warunkach chłodniczych (w zakresie temperatur od -2 do -8 stopni C). Stoły chłodnicze do pizzy posiadają specjalną komorę (tzw. garownię), która hamuje działanie drożdży i zapobiega zsychaniu oraz nadmiernemu przyrastaniu ciasta. Granitowy blat tego urządzenia jest idealny do zagniatania i formowania placka pizzowego. Wszystkie dodatki potrzebne do skomponowania tego dania, znajdują się w zasięgu ręki kucharza, dzięki czemu wykonuje on swoją pracę wydajnie (ma to szczególnie duże znaczenie, gdy panuje wzmożony ruch klientów) i nie musi się niepotrzebnie przemieszczać po lokalu.
W niektórych barach, pizzeriach, cukierniach lub restauracjach część potraw przyrządza się na oczach klientów. Stół chłodniczy ze szklaną nadstawką zapewnia nie tylko wygodny dostęp do produktów spożywczych, ale także umożliwia ich efektowną ekspozycję.
Jak dopasować stół chłodniczy do naszego lokalu gastronomicznego?
Przy wyborze stołu chłodniczego należy się kierować indywidualnymi potrzebami naszego lokalu. Urządzenie musi być dopasowane do:
- powierzchni, którą dysponujemy,
- ilości oraz rodzaju produktów, które chcemy w nim przechowywać (należy określić potrzebną nam pojemność sprzętu),
- miejsca, w którym chcemy je ustawić (w kuchni albo na sali),
- potraw, które chcemy przyrządzać na jego blacie (np. sałatki, dekoracje talerza, pizza, wyrób ciasta).
Dobrze dostosowany do lokalu stół chłodniczy musi sprzyjać płynności pracy kucharzy. Powinien mieć odpowiednią liczbę szuflad oraz stosowny do przyrządzanego dania rodzaj blatu roboczego. Warto zainwestować w wysokiej jakości sprzęt gastronomiczny, który będzie służył nam niezawodnie przez wiele lat. Markowe produkty, stworzone z myślą o potrzebach lokali gastronomicznych, dobrze jest kupować w sprawdzonych sklepach, takich jak np. Multi Gastro. Firma prowadzi sprzedaż wysokiej jakości urządzeń, a także oferuje możliwość serwisowanie sprzętu. Możemy liczyć na fachowe doradztwo pracowników Multi Gastro, którzy pomogą nam wybrać idealny stół chłodniczy dla naszego lokalu gastronomicznego.