Kuchenki indukcyjne z powodzeniem podbijają branżę restauracyjną. Nic w tym dziwnego! Szacuje się, że gotowanie na indukcji jest o ok. 30% bardziej wydajne niż na gazie czy kuchence elektrycznej. Nawet szefowie kuchni, którzy są zwolennikami gotowania na gazie, często zgłaszają zapotrzebowanie na dodatkową, niewielką kuchenkę indukcyjną na zaplecze lokalu. Dlaczego decyzja o jej zakupie to strzał w dziesiątkę? Dowiesz się w dalszej części artykułu.
Kuchenka indukcyjna, czyli zapasowy punkt grzewczy
Profesjonalne gastronomiczne kuchenki indukcyjne stanowią doskonały dodatkowy punkt grzewczy. Gdy pracy w restauracyjnej kuchni wciąż przybywa, a każda minuta jest na wagę złota, dodatkowy punkt grzewczy przyspiesza proces wydawania posiłków, a co za tym idzie – zwiększa się poziom zadowolenia klientów. Ma to miejsce często w małych, lecz rozchwytywanych punktach gastronomicznych, ale zdarza się również w większych lokalach.
Gastronomiczne kuchenki indukcyjne są dostępne w różnych wielkościach i mogą dysponować jednym lub kilkoma palnikami. Większa kuchenka może więc okazać się wspaniałym wsparciem podczas większych imprez, mniejsze modele z kolei są doceniane za ich mobilność – kuchenkę zawsze można przestawić w to miejsce, w którym akurat jest najbardziej potrzebna.
Z oczywistych względów kuchenki indukcyjne przydają się w lokalach, które zajmują się cateringiem, a także w food-truckach. Modele od renomowanych producentów wyglądają niezwykle estetycznie, dlatego sprawdzają się doskonale przy live-cooking.
Jak działają kuchenki indukcyjne?
Już na wstępie zaznaczyliśmy, że kuchenka indukcyjna przygotowuje potrawy szybciej niż jej tradycyjne odpowiedniki. Dlaczego tak się dzieje? Technologia indukcji magnetycznej skupia się na ogrzewaniu zawartości garnka – energia nie rozprasza się na ogrzewanie całego naczynia (ogrzewa się wyłącznie jego dno), ciepło też nie ucieka „w powietrze” jak w przypadku stosowania gazu. Z tego powodu dania na indukcji można podgrzać wręcz błyskawicznie, nie marnując przy tym energii. Nie ma też ryzyka poparzenia się o garnek, co jest niezwykle ważne zwłaszcza wtedy, gdy kucharze pracują w pośpiechu.
To jednak nie koniec zalet kuchenek indukcyjnych. Technologia znacznie ogranicza przypalanie się potraw – zarówno tych w garnku, jak i resztek na kuchence, dzięki czemu łatwo utrzymać ją w czystości. Nowoczesne modele wyposaża się w czujnik wykrywania garnka. Dzięki niemu kuchenka automatycznie przestaje grzać, gdy kucharz zdejmie z niej naczynie.
Jaką kuchenkę indukcyjną wybrać?
W pierwszej kolejności postaw na produkt renomowanej marki gastronomicznej. Zyskasz pewność, że kuchenka będzie działać bezawaryjnie przez długi czas, nawet użytkowana bardzo intensywnie. Nawet jeśli dojdzie do usterki, bez problemu kupisz części zamienne. „Renomowani producenci kuchenek indukcyjnych dbają o to, by części zamienne do ich produktów były łatwo i szybko dostępne na rynku europejskim, czego nie można powiedzieć o producentach tańszych urządzeń z Azji” – mówi pan Marcin, przedstawiciel Horeca Parts, firmy specjalizującej się w sprzedaży części zamiennych do urządzeń gastronomicznych.
Szukając kuchenki indukcyjnej do swojego lokalu, kieruj się jego potrzebami. Określ, czy lepiej sprawdzi się mała kuchenka mobilna, czy może większa – stacjonarna. Zastanów się, ile pól grzewczych potrzebujesz oraz jaki zakres regulacji temperatury Cię interesuje. Sprawdź, czy dany producent nie oferuje specjalistycznych kuchenek indukcyjnych, np. przystosowanych do garnków typu wok. Być może znajdziesz model, który idealnie wpisze się w potrzeby Twojego lokalu.
Czy to w rodzinnym domu, u siebie czy w pracy, wszędzie mam kuchnie indukcyjną i nigdy nie gotowałam na gazowej 🙂 Aż z ciekawości muszę zobaczyć jak to jest.