Pierniczki ( Przepis I ):
Składniki:
[lists layout=”half” style=”style3″]
- miód – 1/4 szklanki
- masło – 80 g
- cukier – 1/2 szklanki brązowego cukru lub cukru pudru
- jajko – 1 sztuka
- mąka pszenna – 2 i 1/4 szklanki
- soda – 1 łyżeczka
- przyprawa korzenna do piernika – 1,5 – 2 łyżki
- kakao – 1 łyżeczka (jeśli ktoś nie lubi kakao, należy pominąć ten składnik)
[/lists]Przygotowanie:
Miód i masło podgrzać w garnuszku, przestudzić. Dodać pozostałe składniki i wyrobić ciasto. Jeśli ciasto okaże się zbyt miękkie, należy je schłodzić. Wałkować na stolnicy na grubość 2 – 3 mm lekko podsypując mąką. Wykrawać pierniczki o dowolnych kształtach i przekładać na blachę wyłożoną papierem do pieczenia i piec około 10 minut w temperaturze 180 º C. Wyjąć z piekarnika, wystudzić. Lukrować lub dekorować czekoladą po upieczeniu.
Pierniczki ( Przepis II ):
Składniki:
[lists layout=”half” style=”style3″]
- mąka – 2 szklanki
- miód – 2 łyżki
- cukier – 3/4 szklanki
- soda – 1,5 łyżeczki
- przyprawa do piernika – 3 łyżeczki
- masło – 1 łyżka
- jajko – 1 średnie jajko (+ dodatkowo 1 jajko do posmarowania)
- mleko – około 1/3 szklanki lekko ciepłego mleka
[/lists]Przygotowanie:
Mąkę przesiać, dodać rozpuszczony gorący miód i wymieszać. Kolejno dodać cukier, sodę, przyprawy, gdy masa przestygnie – masło i jajko. Dolać stopniowo mleko. Wszystkie składniki dokładnie wyrobić ręką, aż ciasto będzie gładkie. Na stolnicy posypanej mąką rozwałkować ciasto na placek o grubości 1 cm. Foremkami wykrajać z ciasta pierniczki. Wierzch pierniczka posmarować rozmąconym jajkiem i układać na blasze wyłożonej papierem do pieczenia w odstępach. Piec w temperaturze 180 stopni ( góra i dół bez termoobiegu ) przez około 10 – 15 minut. Po wystygnięciu pierniczków dekoracja według uznania.
Pierniczki ( Przepis III ):
Składniki:
[lists layout=”half” style=”style3″]
- mąka pszenna – 500 g
- masło – 120 g (miękkie masło lub margaryna)
- cukier puder – 200 g
- miód – 200 g
- jajko – 1 sztuka
- soda – 1 łyżeczka
- przyprawa do pierników -2 łyżki
[/lists]Przygotowanie:
Wymieszać na stolnicy mąkę z sodą oczyszczoną, przyprawą do pierników i cukrem pudrem, dodać tłuszcz i posiekać wszystko nożem. Zrobić dołek i wlać do niego miód oraz jajko. Z tych składników wyrobić ciasto. Gdy ciasto będzie już gotowe, rozwałkować je na podsypanej mąką stolnicy na grubość ok. 3 mm. Wykrawać foremkami dowolne kształty i układać pierniczki na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Pierniczki piec w temperaturze do 180 st. C przez ok. 10 minut. Po wystygnięciu pierniczków dekoracja według uznania.
Pierniczki ( Przepis IV ):
Składniki:
[lists layout=”half” style=”style3″]
- mąka- 2 szklanki
- miód – 2 łyżki
- cukier – 3/4 szklanki
- soda – 1,5 łyżeczki
- przyprawa do piernika – 2 dag
- masło – 1 łyżka masła extra
- jajko – 2 sztuki (1 jajko do ciasta, drugie do posmarowania ciasteczek)
- mleko – 5 łyżek
[/lists]Przygotowanie:
Miód rozpuścić na małym ogniu. Mąkę wysypać na stolnicę, wlać rozpuszczony gorący miód i wymieszać. Dodać cukier, sodę, przyprawę do piernika oraz masło i wszystko posiekać nożem. Dodać 1 jajo i znów wymieszać nożem. Mleko podgrzać. Do ciasta dodawać po 1 łyżce lekko ciepłego mleka i zagniatać ciasto, aż będzie gęste i nie za twarde. Ciasto wyrabiać ręką przez około 10 minut, aż będzie gładkie. Stolnicę oprószyć lekko mąką, rozwałkować ciasto na placek o grubości 0,5 cm. Foremkami wycinać pierniczki, poukładać na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia w odstępach 2 – 3 cm, aby nie posklejały się, gdyż pierniczki jeszcze podrosną i posmarować rozmąconym jajkiem. Piec w piekarniku nagrzanym do 180 stopni C przez około 15 minut.
Pierniczki ( Przepis V ):
Składniki:
[lists layout=”half” style=”style3″]
- mąka pszenna – 2 szklanki
- drożdże – 20 g drożdży świeżych lub 10 g suchych
- masło – 2 łyżki miękkiego masła
- miód – 2 łyżki
- soda – 1 łyżeczka
- cynamon – 1/2 łyżeczki
- przyprawa do piernika – 1,5 łyżeczki
- jajko – 1 sztuka
- cukier puder – 3/4 szklanki
- mleko – 2 łyżki ciepłego mleka
[/lists]Przygotowanie:
Drożdże połączyć z ciepłym, ale nie gorącym mlekiem. Odstawić na ok. 10 min do lekkiego wyrośnięcia. Mąkę przesiać do miski razem z 3/4 szklanki cukru pudru, sodą, cynamonem oraz przyprawą do piernika. Miód rozpuścić razem z masłem i dodać do mąki, następnie dodać jajko i wyrośnięty rozczyn z drożdży. Dokładnie wyrobić, aby powstało jednolite ciasto. Stolnicę oprószyć mąką i rozwałkować ciasto na grubość ok. 5 mm. Foremkami do ciastek wyciąć różne kształty. Przełożyć na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia i wstawić do piekarnika rozgrzanego do 190 C na ok. 8-10 min.
Przepis na lukier:
Składniki:
[lists layout=”half” style=”style3″]
- cukier puder – 1 szklanka
- białko – białko
[/lists]Przygotowanie:
Białko utrzeć z cukrem pudrem. W lukrze nie powinno być najmniejszych grudek
Gęstość lukru można dowolnie regulować. Jeśli chce się uzyskać kolorowy lukier, należy użyć barwnika spożywczego o pożądanym kolorze.
Przepis na domek z piernika (I )
Składniki:
[lists layout=”half” style=”style3″]
( 1 domek + elementy na ozdoby ):
- mąka pszenna – 600 g
- margaryna – 250 g margaryny do pieczenia lub masła
- cukier brązowy – 200 g
- miód – 7 łyżek płynnego miodu
- soda – 1,5 – 2 płaskie łyżeczki sody oczyszczonej
- przyprawy korzennej do piernika – 5 łyżeczek
[/lists]Przygotowanie:
Do garnuszka włożyć margarynę, cukier i miód. Podgrzać, do rozpuszczenia cukru i masła, zamieszać od czasu do czasu. Zdjąć z palnika, lekko przestudzić. Do miski wsypać mąkę, sodę, przyprawy i wszystko wymieszać. Dodać przestudzoną miksturę maślano – cukrową. Wyrobić na gładką masę. Jeśli masa będzie zbyt sypka dodać łyżkę miodu. Masę piernikową wałkować na grubość 4 – 5 mm. Wycinać ściany domu, dach i komin z przygotowanych szablonów. Wycinać na lekko oprószonej mąką powierzchni, następnie przenosić na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Piec w temperaturze 180 º C przez około 12 minut.
Wymiary domku:
– dach – prostokąt 22,5 x 11,5 cm
– ściana z drzwiami – prostokąt 20 x 10,5 cm, w tym drzwi 6,5 x 4,5 cm
– ściana boczna szczytowa – u podstawy prostokąt 10 x 14 cm, na szczycie trójkąt o ramionach 11,11 i podstawie 14 cm
– komin – 6 x 5 cm
Domek można skleić gęstym lukrem.
Dekoracja według uznania.
Cukier puder do posypania – jako śnieg.
Przepis na domek z piernika (I I)
Składniki:
[lists layout=”half” style=”style3″]
- miód – 250 g płynnego miodu
- brązowy cukier – 250 g brązowego cukru (ewentualnie zwykłego)
- masło – 100 g
- mąka pszenna – 600 g
- przyprawy korzennej do piernika – 1 opakowanie (= 3,5 – 4 łyżeczki)
- kakao – 1 łyżka
- soda – 1 łyżka sody oczyszczonej
- jajko – 1 sztuka
[/lists]Przygotowanie:
Miód, cukier i masło podgrzać stopniowo, ciągle mieszając, aż wszystkie składniki się połączą. Pozostawić do ostygnięcia. Mąkę wymieszać osobno z przyprawą korzenną i kakao. Sodę rozpuścić w 2 łyżkach wody i dodać do mąki. Jajko wmieszać do ostudzonego miodu. Miód połączyć z mąką i zagnieść jednolite ciasto. Owinąć folią spożywczą i wstawić do lodówki na 12 godz.
Z twardego kartonu przygotować szablony. Wyciąć 4 prostokąty o wymiarach 16 x 14 cm ( 2 na dach i 2 na przednią i tylną ścianę domku ). W dwóch prostokątach ( na ścianę przednią i tylną ) uciąć dłuższy bok ukośnie w trójkąt na wysokości 5 cm ( odmierzyć 5 cm wzdłuż dłuższego boku i powyżej uciąć w trójkąt). Wyciąć dwa prostokąty o wymiarach 12 x 5 cm ( ściany boczne ). Dwie blachy wyłożyć papierem do pieczenia. Ciasto podzielić na pół. Zagnieść ponownie ciasto. Jedną połówkę ciasta rozwałkować na blasze, na całej jej powierzchni. Upiec w nagrzanym piekarniku ( około 15 min ) w temperaturze 175°C ( termoobieg: 160°C ). W tym czasie rozwałkować na drugiej blasze drugą połowę ciasta. Po upieczeniu pierwszego ciasta, rozłożyć na nim wszystkie szablony i wyciąć wszystkie elementy. Upiec drugie ciasto. Wyciąć z niego podłogę pod domek ( jak największą, musi być większa niż podstawa domu, która ma wymiary 12 x 14 cm). Z resztek można wyciąć np. różnego rodzaju ozdoby. Lukrem posklejać wszystkie elementy domku. Dekoracja według uznania.
[lists layout=”Full”]Uwaga!!!
Kilka podstawowych zasad, aby wypieki były zawsze udane 🙂
- Stolnicę zawsze oprószaj lekko mąką (za dużo mąki może spowodować, że pierniczki po upieczeniu będą twarde).
- Rozwałkowując ciasto według uznania, pamiętaj o tym, że im grubszy pierniczek tym będzie on bardziej miękki.
- Rozkładając pierniczki na blaszce do pieczenia, pamiętaj aby zachować odstępy, gdyż pierniczki urosną, a nie chcesz chyba, żeby Ci się posklejały?
- Zazwyczaj pierniczki pieczemy parę tygodni przed świętami, aby nabrały odpowiedniej miękkości. Aby były naprawdę miękkie, należy gotowe już pierniczki przechowywać w szczelnie zamkniętym blaszanym pojemniku. Pamiętaj, aby do środka pojemnika włożyć kawałek świeżego jabłka. Jabłko należy wymieniać co 2–3 dni. Jeśli nie jesteś zadowolony z miękkości, nie pozostaje nic innego jak tylko włożyć do środka ciepłe jabłko (np. podgrzane w mikrofali lub podpieczone). Oczywiście puszka nadal pozostaje szczelnie zamknięta! Pierniczki powinny być miękkie jeszcze tego samego dnia.
- Jeśli chcesz zrobić dziurki w pierniczkach ( np. do zawieszenia na choince ), zrób otwór słomką, przed upieczeniem pierniczków.
- Wszelkiego rodzaju dekoracje robimy po przestudzeniu pierniczków.
- Pamiętaj: Pierniczki im starsze, tym lepsze i bardziej miękkie.
Powodzenia!
[/lists]
Próbowałam i nic z tego:/ można nimi zabić, takie twarde wyszły pierniczki.
Za to śmiało mogę polecić ciasto z proszku Gellwe albo dr. Oetker z fajnymi foremkami do pierniczków. To się zawsze udaje
Prosze dodac wiecej miodu, by ciasto sie skleilo. Cos nie poszlo dokladnie tak jak w przepisie. Moze inna maka? pozdrawiam
Dzięki za podpowiedź, spróbuje jeszcze te przepisy bo wszyscy w domu lubimy pierniki 🙂