W okresie w którym zima przechodzi w wiosnę często stajemy się rozdrażnieni i nieobecni. W oczekiwaniu na cieplejsze dni oraz słońce spada nasza produktywność, lecz niekoniecznie jest to wina nas samych. Może to być efekt przesilenia wiosennego. Co to jest i czy istnieją sposoby na zniwelowanie jego wpływu?
Czym jest przesilenie wiosenne?
Choć nie jest to choroba, to dotyka wielu osób i można je określić jako pewien zestaw objawów związanych ze zmianą pór roku z zimowej na wiosenną. Pogoda jest wtedy zmienna, następują duże skoki temperatur oraz ciśnienia, co niezależnie od nas istotnie wpływa na nasz organizm i samopoczucie.
Dodatkowo objawy wiosennego przesilenia mogą nasilać się w związku z zimowymi miesiącami, podczas których jesteśmy z reguły mniej aktywni, unikając ćwiczeń oraz jedząc bardziej kaloryczne jedzenie. Efektem tego jest przeważnie kilka dodatkowych kilogramów oraz gorsza kondycja naszego ciała.
Objawy wiosennego przesilenia
Odczujemy je zarówno w kontekście naszego ciała, jak i kondycji psychicznej. W tym okresie częściej niż zwykle mogą się pojawić bóle głowy oraz mięśni, a do tego odczuwamy nieustanne zmęczenie oraz senność. Sprawia to, że mamy trudności z podjęciem się wyznaczonych sobie zadań, szybko się frustrujemy i występują u nas problemy z odpowiednią koncentracją.
Możemy mieć także problemy z zapamiętywaniem nawet podstawowych kwestii, które będą nam umykać. Są to tygodnie w których opanowuje nas nieodparty brak chęci na cokolwiek i często wpadamy w stan rozdrażnienia.
Jak się nie dać – sposoby na przesilenie wiosenne
Choć prawdopodobnie i tak nie będziemy tak produktywni jak normalnie, to istnieje jednak kilka rozwiązań, które pozwolą nam zniwelować wspomniane objawy. Przede wszystkim należy zadbać o długi sen (optymalnie około 8 godzin), najlepiej zasypiając oraz budząc się o regularnych porach dnia.
W tym czasie warto ograniczyć korzystanie z technologii, a co za tym idzie czas spędzany przed monitorem komputera lub ekranem telewizora. Zamiast tego lepiej podejmować jest jak najwięcej aktywności na świeżym powietrzu. Konieczne są także zmiany w diecie oraz aktywność fizyczna – dobrze jest zacząć regularnie ćwiczyć oraz decydować się na codzienne spacery.
Wiosenna dieta
Jest jednym z najważniejszym elementów walki z przesileniem wiosennym. Po okresie zimowym, w którym przeważnie zaniedbujemy nasze nawyki żywieniowe i sięgamy po wysokokaloryczne produkty, dieta wiosenna powinna być lekka i przyspieszać przemianę materii. Przez cały rok powinniśmy pić duże ilości wody, lecz w tym czasie jest to szczególnie ważne.
W naszym codziennym jadłospisie powinno się znaleźć wiele warzyw, w tym sezonowych (takich jak sałata, szczypiorek czy rzodkiewka), które pomagają w oczyszczeniu organizmu. Warto unikać nadmiernych ilości tłuszczów zwierzęcych oraz cukrów prostych, decydując się na jedzenie większej ilości produktów świeżych. W naszej diecie powinno się znaleźć wtedy jak najmniej produktów przetworzonych.
Zastosowanie takich zmian w naszym codziennym funkcjonowaniu pomoże ograniczyć negatywny wpływ przesilenia wiosennego, a odpowiednia dieta i regularne ćwiczenia pozwolą też stracić nabrane zimą kilogramy. Poprawimy nasze samopoczucie i przygotujemy przy okazji lepszą formę pod okres letnio-wakacyjny.