Dozownik do mydła jest świetnym rozwiązaniem zarówno w domach, jak i w przestrzeniach publicznych. Pozwala na kontrolowanie ilości preparatu stosowanego do mycia rąk oraz zachowanie właściwego poziomu higieny. Jednak często pojawiają się wątpliwości, który produkt wybrać. Jakie są rodzaje dozowników na mydło?
Dozownik do mydła w płynie i w piance
Chcąc wybrać właściwy dozownik do mydła, trzeba uwzględnić przede wszystkim to, jaki preparat zostanie wlany do środka. Wynika to z faktu, że popularne są nie tylko klasyczne mydła w płynie, ale i w piance. Należy jednak od razu zaznaczyć, że w obu przypadkach do dozownika wlewa się płynny środek.
Skąd bierze się więc takie rozróżnienie? Wyjaśnienie jest proste. Dozownik na mydło w pianie jest wyposażony w specjalny mechanizm. Odpowiada za spienianie preparatu, co niesie za sobą kilka korzyści:
- mydło wolniej się zużywa,
- możliwe jest szybsze umycie rąk,
- brak nieestetycznych plam na umywalce (w miejscu tuż pod dystrybutorem).
Oczywiście to nie oznacza, że klasyczny dozownik do mydła w płynie jest złym wyborem. Na rynku można znaleźć wiele tego typu produktów, co ułatwia dopasowanie ich do własnych potrzeb oraz do wystroju wnętrza. Taki dystrybutor na mydło wciąż jest popularny.
Rodzaje dozowników na mydło a miejsce montażu
Uwzględniając miejsce montażu, wyróżnia się dozownik do mydła ścienny i stojący. Pierwsze wymienione są bardzo często wykorzystywane szczególnie w publicznych toaletach. Są praktyczne, wygodne w obsłudze, a ponadto eleganckie.
Ścienny dozownik do mydła wbrew pozorom nie jest trudny w montażu. Można go przytwierdzić za pomocą wkrętów lub kleju, choć trwalsze jest pierwsze ze wspomnianych rozwiązań. Najważniejsze jest to, aby znalazł się we właściwym miejscu – kilkanaście centymetrów nad umywalką.
Dozownik do mydła – pozostałe ważne cechy
Kupując dozownik do mydła, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko rodzaj wlewanego do wnętrza preparatu czy miejsce i sposób montażu. Oto kilka innych ważnych cech.
Pojemność – jaki powinien być dozownik do mydła?
Im większą pojemność ma dyspenser do mydła, tym rzadziej trzeba go uzupełniać. W toaletach w miejscach publicznych najczęściej można zauważyć dozowniki 500-1000 ml. To optymalna pojemność. Zbyt częste uzupełnianie mydła nie jest wówczas konieczne – a mogłoby to być bardzo uciążliwe.
Sposób obsługi
Dozownik do mydła może być obsługiwany na różne sposoby. Za najbardziej uniwersalne uznaje się te manualne, w których wystarczy wcisnąć przycisk, aby dozować mydło. Ich uzupełnianie jest bardzo łatwe, to samo dotyczy ewentualnych napraw.
Na popularności wciąż zyskuje także inny produkt, dystrybutor mydła automatyczny. To model bezdotykowy, a więc nie wymaga naciskania żadnych przycisków. Jego dodatkową zaletą jest mniejsze zużycie mydła, ponieważ jest ono odmierzane odpowiednio małymi porcjami.
Design dozownika do mydła
Co prawda to, jak wygląda dyspenser do mydła, nie wpływa na jego niezawodność działania, ale również ma znaczenie. Warto zadbać o to, aby ten element wyposażenia toalety dobrze się prezentował. To wpłynie pozytywnie na wystrój wnętrza. Najbardziej uniwersalne są modele czarne i białe, niemniej elegancko prezentuje się też np. dystrybutor do mydła ze szczotkowanej stali.
Szukasz solidnego i estetycznego dozownika do mydła? Sprawdź ofertę renomowanego sklepu z nowoczesnymi rozwiązaniami z branży czystości.