Sushi w ostatnich latach zyskało ogromną popularność w Polsce. Wiele osób nie tylko zamawia je w restauracjach w opcji na wynos, czy też zjada z apetytem na miejscu, ale też próbuje własnych sił w samodzielnym przygotowaniu tego specjału wywodzącego się z kuchni japońskiej. Niektórzy doszukują się rad i wskazówek. Dziś są na wyciągnięcie ręki.
Jak zrobić domowe sushi?
W robieniu domowego sushi najtrudniejszym zadaniem jest przygotowanie samego ryżu. Jeśli wyjdzie zbyt twardy, nie będzie ono dobrze smakowało. Zbyt rozgotowany ryż powoduje, że się klei i nie ma tej konsystencji, jaką wyczuwa się w tym daniu. Źle doprawiony jest bez smaku i ze względu na jego ilość w rolce, potrafi ją całkowicie zdominować, przez co dodatkowe składniki nie są w stanie uratować całości. Zatem jak przygotować dobry ryż do sushi? Wszystko wyjaśni sushi blog. To najlepsze miejsce na pozyskanie tych cennych wskazówek. Szukając informacji w internecie, trzeba koniecznie zwracać uwagę na rzetelność danej strony i jakość porad. Należy wybierać tylko te poradniki, które są wartościowe i przekazują prawdziwe informacje. Można łatwo sprawdzić, czy osoba, która prowadzi daną stronę, ma wiedzę na dany temat.
Jak ugotować ryż, czyli prawidłowe przygotowanie ryżu
Najlepsze poradniki mówią o tym, że ryż trzeba najpierw dobrze opłukać, aż do momentu uzyskania przezroczystej wody. Następnie zalewa się go zimną wodą. Podaje się, że jest to 1 szklanka wody na 1 szklankę ryżu. Ryż w zamkniętym garnku należy doprowadzić do wrzenia, po czym gotować przez 10 minut na wolnym ogniu. Następnie wyłączyć kuchenkę i pozostawić na niej garnek jeszcze przez 15 minut. By przystąpić do kolejnego kroku, a więc do przyprawiania ryżu, trzeba go dobrze ostudzić.
Po co dodawać ocet ryżowy do ryżu?
Przyprawa przygotowana na bazie octu ryżowego powoduje, że ryż nabiera wyjątkowego, właściwego dla tego dania smaku. Zaprawę należy przygotować z octu i cukru. By łatwiej rozpuścić cukier, można nieco podgrzać ocet. Wówczas wystarczy już tylko zalać ryż zaprawą i dokładnie go wymieszać. Więcej informacji na temat jak przygotować ryż, a także składniki do tego smacznego dania, można znaleźć na sushi blog. Warto zaglądać tam regularnie.
Jak przygotować rolki
Mając już odpowiednio ugotowany ryż, a do tego również rozmaite składniki, można zabrać się za zwijanie rolki sushi. Do przygotowania sushi warto wykorzystać rozmaite składniki, co pozwoli na uzyskanie dużego urozmaicenia smakowego. Na nori rozkłada się porcje ryżu, a na ryż ulubione składniki. Może to być sałata, ogórek, papryka oraz łosoś w ulubionej wersji – surowy czy nawet wędzony. Świetnym składnikiem są paluszki krabowe. Świetnie pasują w całości, jak też przetworzone w pastę. Można też zrobić sushi z krewetkami. Obowiązkowo trzeba dodać serek philadelphia, który nada poszczególnym rolkom wyjątkowy smak i konsystencję. Ryż można też delikatnie posmarować pastą wasabi, co zaostrzy smak każdego kawałka. Po ułożeniu wybranych składników na nori z warstwą ryżu można przejść do zwijania rolek. Nie należy przesadzać z ilością składników, by móc łatwiej je zwinąć.
Do sushi zawsze podaje się sos sojowy. Z dobrym sosem sojowym smakuje wyjątkowo i wyraźnie. W pobliżu warto mieć marynowany imbir, który pozwoli zneutralizować smak przed zjedzeniem kolejnego krążka. Samodzielnie przygotowane sushi ze świeżych ulubionych składników może być daniem popisowym na spotkaniach rodzinnych. Świetnie sprawdza się też na kolację. Warto opanować umiejętność przygotowywania własnego sushi, gdyż może przydać się ona w wielu sytuacjach.