Fontanny z czekoladą spotyka się na wytwornych przyjęciach, weselach, imprezach okolicznościowych, a także w mnóstwie filmów w różnorodnym otoczeniu. Nie ulega wątpliwości, że tego rodzaju instalacja robi ogromne wrażenie. Współcześnie jednak spotyka się ją najczęściej w pijalniach czekolad i cukierniach, gdzie wabi swoim czarem zafascynowanych gości, uprzyjemniając chwile spędzone we wnętrzu lokalu. Skąd się wzięły czekoladowe fontanny? Jaką czekoladę do nich wybrać? Sprawdź!
Czekoladowa fontanna – jak powstała?
Pomysł na wykorzystanie fontann czekoladowych w gastronomii pojawił się w latach 60. XX wieku. Sephra, włoska firma, jest uważana za pioniera w tworzeniu instalacji takich jak fontanny czekoladowe. W 1968 roku zaczęli produkować urządzenia, które umożliwiały rozpuszczanie czekolady – była to specjalna czekolada do fontanny – w specjalnych komorach i sprowadzanie jej w postaci kaskadowego strumienia, którym można maczać owoce, ciastka i inne przekąski.
Fontanny czekolady zyskały popularność w branży gastronomicznej jako element ekskluzywnych bufetów i imprez. Pojawiały się także e w ekskluzywnych restauracjach oraz na prestiżowych przyjęciach weselnych i bankietach. Wreszcie zawitały do cukierni i pijalni czekolad, w których stanowiły przepiękny i budujący atmosferę element wystroju wnętrza lokalu.
Wraz z rozwojem technologii i dostępnością specjalnych urządzeń, fontanny czekolady stały się bardziej wydajne, trwałe i łatwiejsze w obsłudze. Dzięki temu można je znaleźć nie tylko w restauracjach, cukierniach czy pijalniach czekolad, ale także na imprezach okolicznościowych, kameralnych przyjęciach, galeriach handlowych i wielu innych lokalach czy podczas wielu uroczystości.
Czekolada do fontanny – właściwości
Fontanny tego typu wykorzystują tradycyjną czekoladę z pewnymi modyfikacjami. Czekolada do fontanny musi być dostosowana do specyfiki pracy tych urządzeń. Z początku czekolada do fontanny miała wyjątkowo gęstą postać. Wszystko po to, by podczas spływania z fontanny utrzymywała określone właściwości fizyczne i zapewniała niesamowite wrażenia estetyczne.
Dzisiaj dostępne są różne rodzaje czekolady do fontanny – mają różną konsystencję (zazwyczaj nieco mniej gęstą niż dawna czekolada tego typu), a także różne smaki dostosowane do preferencji gości uroczystości czy klientów cukierni.
Czekolada do fontanny ma specjalny skład, który umożliwia jej zachowywanie formy ciekłej w odpowiedniej temperaturze. Równocześnie sprawia, że jest gęsta i prezentuje się w atrakcyjny sposób. Zazwyczaj zawiera emulgatory i stabilizatory, które zapobiegają rozdzielaniu się masy czekoladowej i utrzymują ją w postaci strumienia w fontannie. Idealna konsystencja ma postać płynnej śmietanki/gęstej śmietany, by maczanie przekąsek stało się łatwiejsze.
Czekolada do fontanny w pastylkach
Czekolada do fontanny jest zazwyczaj dostępna w formie pastylek, granulek lub płatków, a nie w tradycyjnych tabliczkach lub blokach. Istnieje kilka powodów, dla których producenci wybierają tę formę.
Pastylki są łatwe w użyciu. Pozostają w odpowiedniej formie i wielkości do umieszczenia w komorze fontanny. Eliminują więc konieczność ręcznego krojenia czy łamania większych tabliczek czekolady.
Mają także mniejszą objętość i powierzchnię w porównaniu z większymi tabliczkami, co oznacza, że szybciej się rozpuszczają. Dzięki swoim kształtom szybko przybierają płynną konsystencję odpowiednią do użycia w fontannie czekolady.
Producenci czekolady do fontanny dostosowują proporcje składników – tłuszcz, emulgatory, dodatki smakowe i zapachowe – obecne w pastylkach lub dyskach, aby uzyskać idealną konsystencję czekolady. Skład czekolady do fontanny jest więc odpowiedni, by pozostawała ona w formie strumienia przez długi czas.
Masz cukiernię lub prowadzisz firmę cateringową i używasz fontanny z czekoladą na organizowanych przyjęciach czy uroczystościach? Pamiętaj, aby zadbać o prawidłowy dobór czekolady do fontanny. Zyskasz pewność, że przyjmie ona odpowiednią postać i zachwyci gości nie tylko swoją konsystencją, ale również smakiem!