Ziemniaki to bulwy, które rosną pod ziemią. Nad ziemią widoczne są tylko zielone liście i kwiaty. Zawarta w ziemniakach solanina jest toksyczna i powoduje poważne skutki uboczne, które mogą prowadzić do śmierci przez porażenie dróg oddechowych. Nie należy zatem ziemniaków jeść surowych, a także jeśli mają zielone plamy.
Pochodzenie ziemniaków
Ziemniaki były pierwotnie uprawiane w Ameryce Południowej, szczególnie w Boliwii i Peru . W XVI wieku Hiszpanie przynieśli je do Europy. Chiny są najważniejszym producentem ziemniaków na świecie. W UE największym producentem są Polska, Niemcy i Holandia. W Polsce znane również jako pyry, kartofle.
Sezon na ziemniaki
Ponieważ istnieją specjalne odmiany ziemniaków na prawie każdą porę roku, są one dostępne przez cały rok .
Smak ziemniaków
Smak ziemniaka nie może być opisany jako całość, ponieważ istnieją tysiące różnych odmian. Typowy jest ziemisty smak przypominający burak. Częściowo wyczuwalna również nuta kasztanowca.
Ziemniaki w kuchni
W przypadku większości rodzajów przygotowywania bulwy muszą być obrane . Na przykład, dla gotowanych ziemniaków, obrać bulwy, a następnie gotować w wodzie.
Pieczone w “mundurkach” są przygotowywane w całości, dopóki ziemniak nie upiecze się całkowicie. Skórka może zostać zjedzona. Typowymi potrawami są puree ziemniaczane i zapiekanka, zupa kartoflanka.
Przechowywanie ziemniaków
Kartofle zawsze powinny być przechowywane w ciemnym i suchym miejscu. Im ciemniejsze są ziemniaki, tym dłużej przetrwają. To spowalnia tworzenie solaniny i spowalnia kiełkowanie. Przechowywane w temperaturze pokojowej, zwykle przetrwają tylko od dwóch do trzech tygodni.
Wartość odżywcza i lecznicza ziemniaków
Ziemniaki zawierają dużo potasu , ale także witaminy C , fosforu i wapnia. Sam ziemniak jest mało kaloryczny i bardzo zdrowy w dodatku bardzo sycący i często stosowany w dietach na odchudzanie.