Lód odgrywa w przemyśle spożywczym bardzo ważną rolę. Wykorzystuje się go m.in. do magazynowania produktów spożywczych oraz ich bezpiecznego transportowania i ekspozycji w ladach sklepowych.
Żywność przechowywana w lodzie nie tylko estetycznie się prezentuje, ale też zachowuje swoje właściwości i walory smakowe. Lód ogranicza rozwój mikroorganizmów, które powodują psucie żywności. Zapobiega też jej wysychaniu. Dzięki temu produkty spożywcze przez długi czas zachowują świeżość i wysoką jakość. W odpowiednio wyprodukowanych płatkach lodu przechowuje się zwykle ryby, mięso i owoce morza. Jaki rodzaj lodu ma najwięcej zastosowań w przemyśle spożywczym? Jakie urządzenia wykorzystuje się do jego produkcji?
Płatki i łuski, czyli rodzaje lodu w przemyśle spożywczym
Sposoby wykorzystania lodu różną się w zależności od jego rodzaju. W ofercie Kaleta Group dostępne są wytwornice lodu płatkowego i łuskowego marki Scotsman – światowego lidera w produkcji urządzeń chłodniczych. Lód płatkowy jest najbardziej naturalnym rodzajem lodu. Wytwarza się go w temperaturze sięgającej nieco poniżej zera stopni Celsjusza. Jego właściwości sprawiają, że jest bardzo wszechstronny – używa się go do eskpozycji produktów spożywczych, przygotowywania zimnych napojów oraz schładzania win. Występuje w dwóch odmianach: Flake (z zawartością 25% wody) oraz Super Flake (z zawartością 15% wody).
Lód łuskowy zawiera z kolei niewiele lodu – zaledwie 2%. Jest więc bardzo suchy i twardy. W związku z tym wykorzystuje się go do procesów przemysłowych i do eksponowania ryb, owoców morza oraz innych produktów, które szybko się psują. Stanowi najzimniejszą formę lodu i najwolniej się topi, dlatego długo utrzymuje świeżość żywności. Oba rodzaje lodu produkowane są przez wytwornice dostępne w ofercie Kaleta Group.
Lód płatkowy w przemyśle spożywczym
Lód płatkowy jest bardzo zimny i wilgotny, dlatego znajduje wiele zastosowań w przemyśle spożywczym. Wykorzystywany jest w procesach połowu, magazynowania i dystrybucji ryb. W supermarketach często można zobaczyć stworzone z niego ekspozycje świeżych owoców morza. Stosuje się go ponadto w zakładach spożywczych produkujących gotowe dania. Służy tam do szybkiego schładzania potraw zaraz po ich ugotowaniu. Przynosi to firmie wymierne korzyści, ponieważ wykorzystanie lodu zamiast tradycyjnych chłodni zapewnia mniejsze zużycie energii elektrycznej. Lód płatkowy doskonale nadaje się do schładzania napojów w butelkach i puszkach. Pozwala też utrzymać optymalną temperaturę mięsa w procesie produkcyjnym. Lód płatkowy produkują urządzenia Scotsman z serii AF, MF oraz EF – z pompą wody. Do użytku gastronomicznego najlepiej nadają się wytwornice z wbudowanymi pojemnikami na lód. Do dużych obiektów lepszym wyborem są modułowe urządzenia z serii MF, do których można dobrać zbiornik o dowolnej pojemności.
Lód łuskowy w przemyśle spożywczym
Lód łuskowy pod względem wyglądu przypomina potłuczone kawałki szkła. Ze względu na to, że wolno się topi, długo zachowuje świeżość żywności i pozwala schłodzić ją w bardzo krótkim czasie. Szeroko wykorzystywany jest w przemyśle rybnym – między innymi dlatego, że nie powoduje uszkodzenia delikatnej skóry ryb. Używa się go na kutrach rybackich, w portach i zakładach przetwórstwa rybnego. Z powodzeniem może być wykorzystywany w całym łańcuchu dystrybucji ryb – od połowu aż do sprzedaży. Wykonana z niego ekspozycja jest bardzo trwała. Urządzenia Scotsman produkujące lód łuskowy to seria MAR o wydajności od 426 kg/24 h do 2450 kg/24 h. Maszyny oparte są na technologii poziomego parownika. Dostępne są w wersjach kompaktowych oraz split – podłączanych do centralnego układu chłodniczego.
Przemysłowe wytwornice lodu w ofercie Kaleta Group
W ofercie Kaleta Group dostępne są przemysłowe wytwornice lodu marki Scotsman. Maszyny dostosowane są do montażu w zakładach stacjonarnych oraz w portach i na kutrach rybackich. Co ciekawe, dostępne są dwie wersje urządzeń do wykorzystania na kutrach – pracujące w wodzie słodkiej i słonej. Maszyny z oferty Kaleta Group od lat stanowią najchętniej wybierane wytwornice przemysłowe do dużych restauracji, barów, zakładów przetwórstwa mięsnego, piekarni, cukierni, a także super- i hipermarketów. Wybrane urządzenie warto wyposażyć nie tylko w pojemne zbiorniki na lód, ale też w praktyczny system wózkowy, który usprawni i przyspieszy codzienną pracę z lodem.