Lato to sezon wędzenia mięs, ryb oraz innych rodzajów pożywienia. Pogoda sprzyja przebywaniu na świeżym powietrzu, a wędzenie nadaje potrawom niepowtarzalny smak i aromat, często więc można w tym okresie wyczuć w powietrzu aromat wędzonej szynki lub kiełbasy.
W tym artykule postaramy się przybliżyć Państwu nieco proces wędzenia – przy zastosowaniu się do najważniejszych zasad i zachowaniu odpowiednich środków ostrożności wędzenie może się stać bardzo atrakcyjnym sposobem na konserwowanie żywności.
Czy wędzone wędliny są zdrowe?
Dym kryjący się za smakiem wędzonych produktów wiąże się ze zwiększonym ryzykiem dla naszego zdrowia, a nadmierne ich spożywanie może mieć niepożądane dla nas skutki. Czy oznacza to, że musimy całkowicie zrezygnować ze smaku wędzonych wędlin?
Niekoniecznie – jak ze wszystkim, tajemnica tkwi w umiarze. Codzienne spożywanie wędzonej szynki zdecydowanie odradzamy, ale raczenie się nią raz na kilka tygodni nie powinno mieć długodystansowych negatywnych skutków zdrowotnych, oczywiście zakładając, że nasza ogólna dieta jest zdrowa.
Jak zrobić domowe wędliny wędzone?
Do przygotowania własnych wędlin potrzebna będzie wędzarnia ogrodowa. Na rynku dostępne są gotowe urządzenia, można jednak pokusić się o stworzenie wędzarni od podstaw. W Internecie znajdziemy bardzo wiele szeroko omówionych projektów budowy zarówno wędzarni drewnianych, jak i bardziej zaawansowanych wędzarni ceglanych. Ten drugi typ często łączony jest z innymi przyrządami do przygotowywania potraw na świeżym powietrzu, jak chociażby ruszt, piec chlebowy czy piec do pizzy.
Do wędzenia będzie nam potrzebne odpowiednie drewno – będzie to zawsze drewno z drzew liściastych. Idealnie sprawdzi się tutaj buk, olcha, ale także cały szereg drzew owocowych, takich jak jabłoń, śliwa czy grusza.
Zanim przejdziemy do wędzenia, mięso należy odpowiednio przygotować. Na ten proces zazwyczaj składa się moczenie mięsa w solance przez 2-3 doby, a następnie dokładne wysuszenie go. Idealnie sprawdzą się do tego worki wędliniarskie. Mięso należy w nich przetrzymywać około 10 godzin.
Znanych jest kilka sposobów wędzenia: na zimno, na ciepło oraz na gorąco. Im wyższa temperatura wędzenia, tym krócej trwa cały proces, natomiast należy pamiętać, że to mięso wędzone na zimno charakteryzuje się najdłuższym okresem ważności.
Jak sprawdzić czy mięso jest dobrze uwędzone?
Dobrze uwędzone mięso powinno być przede wszystkim sprężyste. Jeżeli po uciśnięciu produkt nie powraca do poprzedniego kształtu i zostaje w nim wgniecenie, to znak, że proces wędzenia należy kontynuować. Mięso należy badać w ten sposób po raz pierwszy po godzinie od rozpoczęcia wędzenia, a następnie powtarzać tę czynność co 15 minut.
Trzeba pamiętać, że mięso, które nie jest dobrze uwędzone nie nadaje się do spożycia, bo jest po prostu surowe. W takim produkcie z łatwością namnażać się będą bakterie, należy więc dołożyć wszelkich starań, żeby było ono prawidłowo uwędzone. Podczas pierwszych prób wędzenia warto zasięgnąć porady bardziej zaawansowanych w tym temacie osób.
Jak parzyć wędzone wędliny?
Wiele wędlin zyskuje jeszcze lepszy smak po zastosowaniu procesu parzenia. Nadaje on produktom soczystości oraz pozwala na pozbycie się ewentualnych chorobotwórczych drobnoustrojów.
Jeżeli często przygotowujemy wędliny wędzone, dobrym pomysłem będzie zaopatrzenie się w szynkowar. Używanie go jest bardzo proste – wędliny w nim umieszczone gotujemy około 2 godzin w temperaturze nieprzekraczającej 80°C.
Dla osób nieposiadających szynkowaru sprawdzi się zwykły garnek. Należy przed użyciem go dobrze obwiązać wędzoną wędlinę sznurkiem lub użyć siatki wędliniarskiej w celu zachowania odpowiedniego kształtu produktu.
Do garnka wlewamy tyle wody, aby dodane później mięso było przez nią całkowicie przykryte. W celu nadania odpowiedniego aromatu należy do wody dodać wybrane przyprawy, takie jak jałowiec, ziele angielski czy liść laurowy, a także włoszczyznę. Po osiągnięciu przez wodę temperatury 75-80°C dodajemy mięso.
Uznaje się, że na każdy kilogram mięsa przypada około godziny parzenia, należy więc odpowiednio obliczyć czas całego procesu. Po jego upływie za pomocą termometru ze szpikulcem sprawdzamy, czy najgłębsze miejsce wędliny osiągnęło temperaturę 70 stopni. Gdy to nastąpi, wędlinę zanurzamy w zimnej wodzie, wyjmujemy i czekamy na całkowite jej wystudzenie.