Tłusty czwartek się zbliża wielkimi krokami, a wraz z nim gigantyczne kolejki w cukierni po zakup pączków.
Jak głosi obyczaj kto nie zje pączka w tłusty czwartek, tego będzie prześladował pech przez cały rok. Raczej specjalnie nikogo nie trzeba namawiać do kultywowania tej tradycji. W ten dzień nikt kalorii nie liczy i oddaje się degustacji przepysznym pączkom. Pączki same w sobie to nic innego jak ciasto drożdżowe, smażone w głębokim tłuszczu z charakterystyczna jasną obwódką po usmażeniu i ze słodkim dodatkiem w środku. Najczęściej pączki nadziewane są marmolada owocowa, czekoladą, alkoholem (np. rum czym advocaat), bitą śmietaną lub nadzieniem orzechowym. Z wierzchu posypane cukrem pudrem lub oblane lukrem z dodatkiem kandyzowanej skórki owocowej.
Przepis na domowe pączki
Course: Ciasta i DeseryCuisine: PolskaDifficulty: Łatwy4
porcje1
hour30
minutes10
minutes1
hour40
minutesJeśli jesteś zwolennikiem robienia pączków w domu to świetnie trafiłeś/aś.
Skorzystaj ze sprawdzonego i niewymagającego dużo pracy przepisu na domowe pączki. Pięknie pachną i są bardzo miękkie oraz puszyste. Najlepiej smakują, gdy są jeszcze ciepłe.
Zobacz przepis na amerykańskie pączki donaty.
Składniki na domowe pączki
Sposób przygotowania domowe pączki
- Zaczyn na pączki: Drożdże rozpuścić w ciepłym (nie w gorącym) mleku z 1 łyżeczką cukru pudru oraz łyżeczką mąki. Przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.
- Gdy zaczyn podwoi swoją objętość dodać żółtka, cukier puder, sól oraz przesianą przez sitko mąkę.
Wyrobić ciasto o jednolitej konsystencji (w cieście powinny pojawić się pęcherzyki powietrza, które świadczą o tym, że ciasto zostało dobrze wyrobione). - Do ciasta dodać letni tłuszcz w płynnej postaci i cukier waniliowy. Całość wyrobić, aż ciasto będzie gładkie i lśniące (ciasto powinno być “luźne”). Ponownie przykryć ściereczką i czekać do wyrośnięcia.
- Z gotowego ciasta na stolnicy posypanej mąką uformować wałek i podzielić go na mniejsze części, powinno wyjść około 30 pączków. Z każdej części ulepić średni placuszek i do środka włożyć podgrzaną konfiturę, zlepić, uformować kulkę i odłożyć na stolnicy do wyrośnięcia. Przykryć ściereczką.
- Na mocno rozgrzanym tłuszczu (temperatura około 180 stopni) smażyć pączki, aż będą zarumienione z obu stron i pojawi się charakterystyczna obwódka wokół pączka. Opcjonalnie smażenie pączka z każdej strony powinno wynosić około 2 minut.
- Po usmażeniu pączki wyjąć łyżką cedzakową do naczynia z ręcznikiem papierowym. Po odsączeniu z nadmiaru tłuszczu posypać cukrem pudrem lub posmarować lukrem (lukier: 1 szklankę cukru pudru rozpuścić w 3 łyżkach gorącej wody, ilość wody można zwiększyć, wtedy lukier będzie rzadszy) i posypać kandyzowaną skórką z pomarańczy.