Marmolada, dżem, a może konfitura? Przetwory wytwarzane przede wszystkim z owoców występują w bogatej gamie rodzajów i smaków, także możemy wybierać pośród wielu różnych propozycji. Śniadanie z naturalną, smakowitą konfiturą owocową będzie doskonałe. Jakie konfitury można przy tym wykorzystać?
Wybór przetworów owocowych
Już na wstępie wspomnieliśmy, że wybór przetworów owocowych może być szeroki. Myliłby się jednak ten, kto konfiturę czy dżem, powidła lub marmoladę wrzucałby do tej samej kategorii. Nie są to bowiem synonimy. Czym się różnią? Przede wszystkim różnice tkwią w owocach, zawartości cukru i sposobie przygotowania.
Dżem i marmolada są dla siebie pokrewne, ale w dżemie tylko część owoców jest rozgotowana, podczas gdy w marmoladzie owoce są przetarte przez sito. Dżem nie jest bardzo słodki, ponieważ na ogół na kilogram owoców używa się jakieś 50-60 dag cukru. Konfitura wyróżnia się w sposób zdecydowany, ponieważ znajdziemy w niej całe, dorodne, dojrzałe owoce. Naturalnym w konfiturach jest cukier. Są one słodkie i przepyszne.
Powidła z kolei to nic innego, jak przetwory owocowe najczęściej robione ze śliwek węgierek. Do powideł nie daje się dużo cukru lub kompletnie się z niego rezygnuje. Różni się tym od konfitury, że jest sporządzane z jeszcze większej ilości owoców. Takie przetwory owocowe w słodkim wydaniu bardzo dobrze komponują się z rogalikami czy drożdżówkami w ramach śniadań na słodko, w nieco francuskim stylu. Dżem sporządzany jest z najmniejszej ilości owoców (mniej owoców może mieć tylko marmolada), dlatego warto jest sięgnąć po konfitury czy powidła, które są najszlachetniejszymi przetworami.
Jakie konfitury wybrać do śniadania?
Konfitury pomarańczowe, a może truskawkowe albo powidła śliwkowe? Do śniadania można wykorzystać wszelkiego rodzaju przetwory owocowe, aby już od samego rana umilić sobie dzień i poprawić nastrój.
Do śniadania możesz wykorzystać na przykład unikalne konfitury ze sklepu Eterno.pl. Może być to konfitura carska figa z makiem, powstająca na bazie przepisów tradycyjnych. Była ona serwowana już na carskich stołach, w porcelanowych spodeczkach, jako dodatek do herbaty z samowara. Dziś również można uzyskać takie połączenie, zwłaszcza że taka konfitura wzbogacona może być o delikatne nuty gruszki i brzoskwini oraz suszone owoce. Nie tylko do herbaty można dodać taką konfiturę. Będzie się ona dobrze komponować na masełku i ciepłej chałce czy też na drożdżowych bułeczkach.