Kuchnie świata – kuchnia skandynawska
Kuchnia skandynawska jest ceniona na całym świecie i powszechnie uważana za kuchnię zdrową, ponieważ kojarzy się z rybami oraz owocami morza. Poza tym, oparta jest na naturalnych składnikach i przepisach wykorzystujących lokalne produkty. Przez długi czas była odsunięta od wpływów innych państw, jednak wraz z rozwojem światowej gastronomii, Skandynawia zaczęła łączyć swoje tradycyjne dania z nowościami zza morza.
Do kuchni skandynawskiej zalicza się kuchnię duńską, norweską, a także szwedzką. Są one bardzo podobne do siebie, ponieważ w dużej mierze opierają się na tym samym podejściu do gotowania i korzystania z darów otaczającej ich natury. Jednakże, występują między nimi również różnice, które charakteryzują każdą z osobna.
Na rozwój skandynawskiej gastronomii duży wpływ miała wzrastająca popularność gotowania. Coraz więcej osób ceni sobie kuchnię domową, do której wprowadzona jest szczypta nowoczesności. To sprawiło, że szefowie kuchni chętniej sięgają po nieznane im wcześniej receptury i urozmaicają swoje przepisy.
Kuchnia duńska
Duńczycy w gotowaniu stawiają na prostotę i dobrą atmosferę. Uważają, że jedzenie jest czynnością, którą należy celebrować i dlatego doceniają posiłki spożywane w gronie rodziny i przyjaciół. Smaki duńskie charakteryzują się dużą ilością ryb, owoców morza, a także wszelkiego rodzaju mięsiw. W Danii bardzo popularna jest dziczyzna oraz wieprzowina. Warzywa są w mniejszości, natomiast tradycyjny obiad zawsze uwzględnia ziemniaki. Najbardziej popularną rybą jest śledź, można go spotkać w większości duńskich restauracji i gospodarstw domowych.
Ziemniaki są głównym składnikiem bardzo znanego i łatwego w przyrządzeniu biksemad. Jest to potrawa składająca się ze smażonych ziemniaków, cebuli oraz mięsa.
Jedną z najbardziej popularnych przekąsek jest kanapka – smorrebrod. Jest ona serwowana głównie z dużą ilością ryb, mięsa lub pasztetów, aczkolwiek z dnia na dzień rośnie zainteresowanie również lekkimi dodatkami.
Frikadeller czyli mięsne pulpeciki podawane w rosole z warzywami są tradycyjną potrawą duńską. Z racji uwielbienia Duńczyków do mięs gatunków hodowanych, frikadeller są najczęściej wytwarzane z wieprzowiny oraz wołowiny.
W Danii używa się stosunkowo mało przypraw, gdyż mieszkańcy są zdania, że zbyt duża ilość przypraw przykryje naturalny smak produktów. Dlatego też doprawianie jest łagodne, tak aby na pierwszym miejscu zawsze był produkt.
Kuchnia szwedzka
Szwedzi lubują się w rybach, ich ukochanym gatunkiem jest śledź, a najczęściej surstromming. Jest to kiszony śledź, który fermentuje w kwasie mlekowym, aż do uzyskania struktury przypominającej galaretkę. Cechą charakterystyczną jest odpychający zapach, ale smak uważany jest za interesujący i warty spróbowania.
Podobnie jak Duńczycy, Szwedzi również posiadają mięsne pulpeciki, które u nich nazywa się kottbullar. Niezwykle popularne są placki ziemniaczane oraz pierogi. Szwedzi gustują w mięsie reniferów oraz owocach morza. Ich kuchnia wydaje się być najbardziej tradycyjna. Od pozostałych kuchni skandynawskich, Szwedów wyróżnia fakt, że używają oni dość dużo cukru. Nawet w potrawach, które mają być z założenia słone, wyczuwalny jest słodki smak.
Kuchnia norweska
Norwegowie uwielbiają ryby i owoce morza, a ich zdecydowanym królem jest łosoś. Przyrządza się go na wiele sposobów z użyciem praktycznie każdej techniki kulinarnej i jest on podstawą dużej liczby dań. Lubiane są także inne ryby, wiele osób spożywa dorsza oraz pstrąga. Dorsz jest głównym składnikiem dwóch tradycyjnych norweskich potraw – torsk, czyli gotowanej ryby z ziemniakami, a także lutefisk, którego podstawą jest suszony dorsz.
Dobrą passę mają posiłki przygotowywane ze świeżych owoców morza. Dobrze znane są krewetki, homary i przegrzebki. Norwegowie nie stronią także od mięs, bardzo lubią baraninę, mięso renifera, a także łosia. Uzupełnieniem tych mięs są sosy, z uwagi na to, że mięso dzikich zwierząt charakteryzuje się niezwykle wyrazistym i specyficznym smakiem. Także tutaj obecne są pulpeciki, nazywane kjottkaker. Serwowane są tradycyjnie z ziemniakami, kapustą i marchewką.
W całej kuchni skandynawskiej duży nacisk kładzie się na używanie produktów sezonowych. Skandynawowie nie lubią marnować jedzenia dlatego starają się w swoich daniach wykorzystywać każdy składnik. Surowy klimat wpływa na jakość produktów, które czasami muszą być odpowiednio zakonserwowane lub podane w jak najszybszym czasie. Miejscowa ludność najchętniej kupuje żywność od lokalnych rybaków i innych dostawców.
Kraje skandynawskie dbają o swoją tradycję, starają się zachować wszelkie je założenia i umiejętnie łączą to z nowościami. Będąc w Danii, Norwegii lub Szwecji, warto zapoznać się z tamtejszą kuchnią, ponieważ dostarczy ona wiele niepowtarzalnych wrażeń.
Przeczytaj także Kuchnia grecka