Wspólne posiłki z rodziną i przyjaciółmi przy stole to nieodłączny element obchodzenia Świąt Wielkanocnych.
Zanim rozłożymy odświętną zastawę i zaczniemy serwować smaczne potrawy, należy zadbać o odpowiednią aranżację stołu. Jak udekorować stół na Wielkanoc? Jak sprawić, aby dekoracja świątecznego stołu dodała uroku i wprowadziła wiosenny nastrój podczas biesiadowania z najbliższymi w tym szczególnym okresie?
Na co zwrócić uwagę? Jakie kolory wybrać na stół wielkanocny? Na te i wiele innych pytań odpowiemy poniżej. Zapraszamy do lektury 😉
Jakie kolory na stole wielkanocnym?
Aby oprawa stołu była iście świąteczna i wiosenna stawiamy na trzy trendy kolorystyczne: klasyczne żywe kolory, delikatniejszą odmianę pastelową oraz skandynawskie odcienie.
W zupełności wystarczą 3 bazowe kolory, które zagoszczą na stole i nie wprowadzą zbędnie wizualnego chaosu.
Charakterystyczne kolory, które zawsze są mile widziane i nigdy nie wychodzą z mody podczas Świąt Wielkanocnych to biały, zielony i żółty.
W stylu skandynawskim, który na stałe zagościł w polskich aranżacjach, sprawdzą się jasne i neutralne kolory, np. różne odcienie szarości, brązu oraz wszechobecna biel.
Moda na pastelowe kolory, czyli kolory o jasnej i łagodnej barwie, które nie są krzykliwe, a wręcz delikatne i subtelne to również propozycja na motyw przewodni dekoracji świątecznego stołu.
Jakie dekoracje na stół wielkanocny?
Dekoracje mają sprawiać wrażenie lekkich i radosnych oraz nawiązywać do wiosny.
Stół ozdabiamy z umiarem, tak aby zaakcentować podniosłość chwili oraz nacieszyć oczy miłym widokiem.
Należy pamiętać o tym, aby gości mieli swobodę poruszania rękoma przy stole i aby widoczność nie była ograniczona przez zbędne gadżety.
Motywem świątecznym na Wielkanoc są wszelkiego rodzaju ozdoby w postaci kurczaczków, zajączków czy kolorowych pisanek oraz tradycyjnych palemek. Mile widziane są też sztuczne stroiki z kwiatów, lub naturalne stroiki ze świeżych gałązek lub wyeksponowana rzeżucha.
Jakie kwiaty na stół wielkanocny?
Świetnie sprawdzą się tu wiosenne kompozycje kwiatowe. Mogą to być cięte kwiaty umieszczone w klasycznym wazonie lub kwiaty wyrastające z cebulek, w szklanych naczyniach, ozdobionych naturalnymi dodatkami, np. mchem. Polecamy: narcyzy, hiacynty, krokusy, żonkile, tulipany, przebiśniegi, lilie. Sprawdzonym pomysłem będą też gałązki puszczające pierwsze pączki kwiatów w wysokim wazonie, z których na kolorowych wstążeczkach będą zwisały sztuczne pisanki.
Podstawowe ozdoby wielkanocnego stołu
Tradycja czy nowoczesność? To zależy tylko od Was.
Aby stół był odpowiednio elegancki i odświętny, należy zadbać o kilka detali.
Tradycją, który zawsze się sprawdzi, jest biały obrus. Jak już wcześniej wspominaliśmy święto to, nieodłącznie kojarzy nam się także z początkiem wiosny, kiedy to natura budzi się do życia. Fakt ten można przełożyć na kolor materiału, wykorzystując tu różne odcienie zieleni lub żółci. Dużą popularnościom cieszą się również obrusy o pastelowej barwie lub obrusy o neutralnych kolorach w myśl szwedzkiej prostoty.
Alternatywą dla obrusa są bieżniki, które spotkały się z przychylnościom w polskich domach. Bieżnik można rozłożyć przez środek blatu lub użyć dwóch krótszych bieżników i ułożyć je równolegle do siebie.
Zamiast obrusu lub bieżnika można też użyć podkładek z różnych materiałów, np. płócienne czy z filcu. Wybór tego typu tekstyliów jest ogromny.
Należy jednak pamiętać, że przy użyciu bieżnika lub podkładek, stół częściowo jest odsłonięty, nie jak w przypadku obrusa, który zakrywa cały blat. A więc stół musi być w dobrym stanie, bez żadnych rys czy odrywającej się na przykład okleiny.
Następnym niezastąpionym elementem wystroju są serwetki. Bardziej eleganckie będą te materiałowe, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby użyć serwetek papierowych. Można się tu ograniczyć do jednego lub dwóch kolorów albo wybrać takie, które mają w sobie świąteczny akcent.
Aby ocieplić wystrój stołu i nadać mu przyjemnego klimatu, przydadzą się również świece. Mogą być to świeczki zapachowe lub jeśli komuś przeszkadza intensywny zapach, bezwonne. Elegancka świeczka, często sama w sobie jest już ozdobą. Szyku nada też świecznik z prostymi świecami. Oczywiście samemu też można zrobić nastrojowy świecznik, np. wlewając wodę do płaskiego przezroczystego naczynia, wsypać do środka płatki wiosennych kwiatów i puścić na wodzie wkłady ze świeczkami.
Mamy nadzieję, że dzięki tym kilku poradom aranżacje stołów, które przygotujecie samodzielnie w domach, wprowadzą Was i Waszych gości w niezapomniany i świątecznie wielkanocny nastrój.
Jak udekorować stół na Wielkanoc?
Wasze inspiracje i najnowsze zdjęcia 🙂
[insta-gallery id=”1″]