Szykuje się rodzinny obiad w domu? A może przyjęcie niespodzianka?
Organizując wspólny posiłek w domu obojętnie w jakiej formie, czy tej mniej oficjalnej czy bardziej uroczystej, należy pamiętać o poprawnym nakryciu stołu. Oprócz tego co podamy należy zwrócić uwagę w jakiej formie wszystko będzie prezentować się na stole.
A zatem zacznijmy od samego stołu. W zależności od tego, ile będzie osób, musimy zagwarantować im przestrzeń. Nie możemy dopuścić do tego, aby nasi goście ściskali się przy stole lub stykali łokciami z powodu braku miejsca. Najlepszym rozwiązaniem, które zawsze się sprawdza ( szczególnie w małych pomieszczeniach ) są stoły rozkładane. Przy małej liczbie osób złożony stół spokojnie wystarczy. Natomiast, gdy wpadnie do nas z wizytą, np. rodzinka rozkładany stół będzie idealnym rozwiązaniem. Jeśli nie dysponujecie dużym stołem, może życzliwy sąsiad wybawi Was z opresji? 🙂 Problem rozwiązany?
Więc wracamy do nakrycia stołu. Nakrycie ( z francuskiego couvert ) to wszystkie przedmioty , które ustawiamy na stole przed przybyciem gości. Zaliczamy do niego sztućce, serwety, szkło, ewentualnie bilety wizytowe oraz niektóre naczynia. I tak oto rozróżniamy dwa typy nakrycia stołu: nakrycie podstawowe oraz nakrycie rozszerzone. W obu przypadkach zasady są te same. Oto niektóre z nich:
[lists style=”style3″]
- po każdej stronie talerza powinny być ustawione co najwyżej 3 sztućce. Jeśli posiłek przewiduje więcej potraw, kolejne donosi się wraz z daniami. Aby zachować elegancję, wszystkie sztućce powinny pochodzić z jednego kompletu.
- układ sztućców do dań głównych : zawsze od wewnątrz na zewnątrz ( odwrotna kolejność układania sztućców do kolejności podawania potraw )
- układ sztućców deserowych: ich miejsce jest nad talerzem
- układ kieliszków: zawsze prawa strona nad nożem
- obrus: czysty i wyprasowany, równo rozłożony, najlepiej biały ( dopuszczalne są też inne kolory, wszystko zależy od rodzaju uroczystości, ważne, aby pasował do zastawy)
- serwetki: mogą być papierowe, w kolorach pasujących do zastawy; jeśli to eleganckie przyjęcie najlepiej płócienne
- kwiaty i świece: centralna strona stołu, zgrane kolorystycznie, nie mogą być za wysokie, gdyż mogą ograniczyć widoczność naszym gościom przy stole
- kolejność podawania potraw: przystawki zimne, przystawki gorące, zupy, dania rybne i mięsne, sery, desery, owoce, kawa i herbata
[/lists]
Nakrycie podstawowe
Jeśli gościom serwujemy obiad składający się z trzech dań potrzebujemy: łyżkę do zupy, nóż i widelec do dania głównego, widelczyk deserowy, łyżeczkę deserową, kieliszek do wina, kielich do wody, serwetkę. A więc na początek sztućce do dania głównego. Po prawej stronie należy ułożyć nóż i łyżkę do zupy, a po lewej stronie nakrycia widelec. Jeżeli dodatkowo podajemy pieczywo i masło, po lewej stronie widelca musimy położyć talerzyk do pieczywa, a na nim mały nóż do masła. Uwaga! Odległość pomiędzy sztućcami a krawędzią stołu musi być jednakowa. Sztućce deserowe należy ułożyć powyżej nakrycia ( równolegle do siebie, natomiast trzonki skierowane w przeciwne kierunki).Trzonek łyżeczki zwrócony w prawo, a widelca w lewo. Kieliszek do wina lub kielich do wody ustawiamy po prawej stronie powyżej noża na wysokości nakrycia deserowego. Serwetkę kładziemy po lewej stronie nakrycia lub na talerzu.
Nakrycie rozszerzone
Tego typu nakrycie spotkamy na przyjęciach, gdzie serwowanych będzie kilka dań oraz większa ilość napojów różnego rodzaju. A więc potrzebujemy: duży nóż, nóż do przystawek, nóż do ryb, duży widelec, widelec do przystawek, widelec do ryb, łyżkę do zupy, widelczyk deserowy, łyżeczkę deserową, talerzyk na pieczywo, nóż do masła, kieliszek do wina białego, kieliszek do wina czerwonego, kielicha do szampana (jeśli będzie serwowany ), serwetkę.
Zasada jak w wersji podstawowej: nóż do dania głównego, nóż do ryb, łyżka do zupy i nóż do przystawek z prawej strony. Z lewej strony układamy duży widelec do dania głównego, widelec do ryb i widelec do przystawek. Talerzyk na pieczywo ustawiamy z lewej strony, nieco wyżej w niewielkiej odległości od ostatniego widelca. Na jego prawej krawędzi kładziemy nóż do pieczywa (ostrzem skierowanym w lewo). Z kieliszkami również obowiązuje zasada jak w przypadku nakrycia podstawowego, z tym , że teraz kieliszków będzie więcej: kieliszek na napój do dania głównego należy ustawić nad czubkiem noża. Kieliszek na napój do przekąsek powinien stać trochę niżej i na prawo od kieliszka do dania głównego. Kieliszek do trzeciego napoju powinien stać powyżej obu pozostałych lub na lewo od kieliszka do dania głównego np. na szampan.